wtorek, 2 sierpnia 2011

Wernisaż wystawy KECK

Wernisaż miał miejsce w Galerii Aptrka Sztuki 21 lipca 2011 ale prace autorstwa Peperski można ogladaćdo 28.08.2011 zachęcam bo warto.
A oto co o wystawie i autorce grafik napisała kurator wystawy Katarzyna Haber :
PEPERSKI

Peperski (Agata Anna Pierzchanowska) rocznik ’87, od 2007 roku studiuje Grafikę Warsztatową na Uniwersytecie Sztuk Stosowanych w Wiedniu. Jest zdobywczynią pierwszego miejsca w konkursie na design limitowanej serii tradycyjnych wiedeńskich czekoladek z Mozartem firmy Mirabell, a także autorką szaty graficznej obchodów roku Chopinowskiego w Austrii.

Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. w konkursach: GRAFIKA WARSZAWSKA 2010 (Galeria Test MCKiS), Vivatis Award’08, swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych w Wiedniu i Tokio. Stworzony przez nią cykl grafik "Chopin2010byPeperski" został włączony w ekspozycję wnętrz reprezentacyjnych Muzeum Chopina w Warszawie.

KECK

“Keck” to niemiecki przymiotnik, najczęściej występujący jako określenie rezolutnej, pewnej siebie i trochę przemądrzałej ale zarazem niewinnej dziewczynki-łobuziaka, którego pielęgnuje w sobie Peperski. Pod wspólnym tytułem KECK Agata Pierzchanowska Peperski prezentuje 3 cykle grafik powstałe w latach 2009-2011.

Jej prace cechuje prostota, wręcz chłód i zagadka. Zatarte rysy twarzy na portretach dieGLÜCKSSUCHER i eliminacja szczegółów, uwydatniają stan emocjonalny modeli, wyłaniających się z wibrującej przestrzeni tła. Oczy portretowanych to jedyny spokojny i nieruchomy element kompozycji. Tworzący napięcie kontrast czerni i bieli przykuwa uwagę do na wpół abstrakcyjnych postaci.

Motyw linearnego określania rzeczywistości rozwija się w intymnym cyklu „9”. Obraz dziewczynki zdejmującej skarpetki traci swoją prozaiczną wymowę, gdy dostrzegamy w tej czynności rytuał wkraczania w dorosłość, dojrzałość do bezpośredniego kontaktu z rzeczywistością. To oczywiście sama Peperski, bez butów i skarpet, poszukuje własnego języka, rezygnując z podpowiedzi autorytetów.

Zdjęcia dołączone do posta dzięki uprzejmości Peperski

Foto: Anna Zakrzewska

Foto: Anna Zakrzewska


Foto: Anna ZakrzewskaPeperski (Agata Anna Pierzchanowska)

Peperski (Agata Anna Pierzchanowska)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podobne wpisy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...